دسته‌بندی keyboard_arrow_down
search clear
keyboard_arrow_right بازگشت
keyboard_arrow_left

دکتر آی کیو چیست ؟

دکتر آی کیو بستری برای آموزش در فضای مجازی است که با هدف توسعه عدالت آموزشی و امکان آموزش تحصیلی رایگان برای دانش آموزان ایجاد شده است. فعالیت دکتر آی کیو با تولید صدها ساعت فیلم برای آموزش مطالب کتاب‌های درسی از مقاطع گوناگون آغاز شد. اما آرزوهای ما محدود به فیلم‌های آموزشی تحصیلی نیست. در آینده‌ای نزدیک با توسعه زیرساخت‌های لازم، خدمات خود را گسترش خواهیم داد تا هر کس در هرکجا که هست بتواند بدون نیاز به کلاس، کتاب و معلم، به سادگی به مطالب آموزشی دسترسی داشته باشد.

دکتر آی کیو چیست

ما در دکتر آی کیو چی کار می کنیم؟

ما در دکتر آی کیو به دنبال توسعه عدالت آموزشی هستیم . محیط کار در دکتر آی کیو بسیار گرم و صمیمی است و این محیط به ما کمک می کند تا خلاقانه تر کار کنیم و فرصتی برای تجربه های بزرگتر داشته باشیم. ما برای رسیدن به اهدافمان مانند یک خانواده ، همدل و همراه هستیم. سایت و اپلیکیشن دکتر آی کیو بخشی از تلاش این خانواده در این راستا است و ما در این راستا هیچ وقت متوقف نمی شویم و هر روز برای بهبود دکتر آی کیو تلاش می کنیم.

مدیران دکتر آی کیو

ابوالفضل جوکار

ابوالفضل جوکار

بنیان گذار و صاحب امتیاز

مانی قاسمی

مانی قاسمی

مدیریت واحد فنی

درباره ما از زبان ریاست

برای آنها که درس خواندن و کنکور برایشان مهم است، کتاب های گاج به اندازه ی کافی شناخته شده هستند و در سال های اخیر این کتاب ها همواره در صدر جدول فروش کتاب های آموزشی قرار داشته اند و استقبال مدارس، معلمان، والدین و دانش آموزان، نشان از کیفیت بالای آنها دارد. با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون سراسری به این بهانه رفتیم سراغ بنیانگذار انتشارات بین المللی گاج. ابوالفضل جوکار از سال 1373 تا سال 1385 دبیر شیمی دبیرستان های تهران و دبیر پروازی شهرهای یزد – تبریز و اصفهان بوده است و از سال 1381 تا به امروز با تاسیس گاج سعی در ارتقاء سطح علمی دانش آموزان داشته است. بچه جنوب تهران است و همیشه فکر و ذکرش پائین آوردن قیمت خدمات و محصولات همراه با بالا بردن کیفیت آن هاست. می گوید؛زمانی که ما دانش اموز بودیم برای خرید یک کتاب معمولی چند نفر از همکلاسی ها پول هایمان را جمع می کردیم و به صورت مشارکتی یک کتاب می خریدیم و با هم مطالعه می کردیم و هر شب این کتاب نزد یک نفر از ما بود لذا قدر کتاب خوب را می دانستیم و به همین جهت من به همه مولفان توصیه می کنم که کتاب ها را به صورت جامع و به زبان ساده بنویسند و از ذکر هیچ نکته، توضیح، تمرین و مثال کاربردی دریغ ننمایند و تصور کنند این کتاب به دورترین نقطه کشور و با حداقل امکانات آموزشی می رود و دانش آموز باید بتواند بدون نیاز به معلم یا کلاس آموزشی، به تمام مطالب آن مسلط شود.

از او می پرسیم که چه شد به فکر تاسیس انتشارات افتادید؟

هیچ گاه به تاسیس انتشارات فکر نمی کردم ولی همواره به عنوان یک معلم شیمی به دنبال این بودم که مطالبم را به تعداد زیادی از دانش آموزان عرضه کنم و محدود به تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس مدرسه یا موسسات آموزشی نباشند،این موضوع باعث شد که شروع به نوشتن یک کتاب تحت عنوان شیمی به زبان ساده نمایم و هر آنچه که تجربه و اطلاعات داشتم بدون کم و کاست در این کتاب نوشتم و با استقبال زیاد معلمان و دانش آموزان روبرو شد.

دانش آموزان تهرانی بیشتر از کتاب شما استقبال کردند یا غیر تهرانی؟

در این خصوص خیلی حضور ذهن ندارم، ولی نکته مهم این است که اکثر امکانات آموزشی در شهر های بزرگ واقع شده است و این عدالت نیست، هدف من این بود که دانش اموزان نقاط کم برخوردار از این امکانات بهره مند شوند. امروز طبق آمار اکثر کتاب های گاج در شهر های کوچک و جاهایی که امکانات آموزشی مطلوب وجود ندارد بیشتر دیده می شوند علت این است که تمام سعی گروه در آموزش مطالب به زبان ساده و جامع می باشد.

گروه شما توانسته است عدالت آموزشی را در سراسر کشور ایجاد نماید؟

نه فقط ما، بلکه خیلی از ناشران در طول این سال ها با تولید کتاب های خوب تا حدود زیادی دانسته ها و سطح علمی دانش آموزان سراسر کشور را به هم نزدیک کرده اند. ما هم تمام سعی مان در گروه همین است و این موضوع را حق همه دانش آموزان به ویژه دانش آموزان نقاط کم برخوردار در سراسر کشور میدانیم، در استان تهران هم نقاط کم برخوردار کم نداریم، تولید و عرضه یک کتاب خوب نیاز دانش اموزان را به کلاس های کنکور از بین می برد و یکی از دلایل کم رونقی کلاسی های کمک آموزشی و کنکور در اواخر دهه هشتاد و تا حال حاضر همین موضوع است ولی یک مشکل دیگر برای دانش آموزان کم برخوردار وجود دارد و آن اینکه قیمت یک کتاب جامع به سبب حجم زیاد آن و گران بودن هزینه کاغذ و چاپ بالا می باشد و بسیاری از دانش آموزان امکان خرید این کتاب ها را ندارند.

این دسته از دانش آموزان می توانند مانند دوران تحصیل شما به صورت مشارکتی کتاب بخرند؟

گاهاً این امکان نیز برای خیلی ها وجود ندارد من طرح و ایده ی خوبی دارم که حدود 2 سال است بر روی آن کار کرده ام و تمامی مقدمات آن را فراهم کرده ام و انشالله همزمان با آغاز سال تحصیلی در مهر ماه سال جاری آن را به تمام دانش اموزان در سراسر ایران تقدیم خواهم کرد.

ممکن است در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟

بله؛ کوتاه می گویم و ترجیح می دهم این کار عرضه شود و معلمان و دانش آموزان در خصوص آن اظهار نظر نمایند. تقریبا از 2 سال پیش با هدف "آموزش تحصیلی رایگان برای همه" اقدام به ضبط صد ها ساعت فیلم آموزشی در همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه به صورت کامل و حرفه ای توسط برترین اساتید آموزشی نموده ام و قصد دارم در سامانه Driq.com تمام این فیلم ها را به صورت رایگان ارائه دهم؛ یعنی دانش اموزان از اول مهر ماه سال جاری می توانند تمام فیلم های مورد نیاز خود را در هر مبحثی به صورت رایگان انتخاب و با کیفیت بالا دانلود نمایند.به جهت تنوع فیلم های آموزشی در سامانه Driq.com ایده ی دیگری دارم که به زودی اجرا خواهم کرد و آن برگزاری جشنواره فیلم آموزشی است.

جشنواره فیلم آموزشی؟!

بله. به زودی طی یک فراخوان عمومی از همه ی معلمان و اساتید سراسر کشور طی یک طرح جامع تدوین شده تقاضا می کنیم در مباحث تعیین شده از روش تدریسشان مطابق با آئین نامه اعلامی فیلم بگیرند و آن را برای دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و دبیرخانه جشنواره طبق ضوابط از قبل اعلام شده، از فیلم ها در سامانه Driq.com استفاده کرده و آن ها را نیز به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

ایده جالبی است هدف اصلی جشنواره چیست؟

عرض کردم، یکی از اهداف جشنواره ایجاد تنوع در فیلم های آموزشی در سامانه ی Driq.com است و هدف مهم دیگر شناسایی معلمان و استعدادهای آموزشی کشور در حوزه تدریس می باشد من معتقدم که ما معلمان و مدرسان خوب زیادی در کشور داریم که با روش های حرفه ایی، خلاقانه و خاص سعی در بیان ساده مطالب آموزشی دارند و هیچ گاه عرصه و فرصتی برای معرفی خود نداشته و آموزش خوب آنها محدود به دانش آموزان کلاس درس خود می باشد، این جشنواره به این عزیزان فرصت ظهور و بروز را در سطح ملّی می دهد و از روش خوب آنها، دانش آموزان زیادی بهره مند خواهند شد و فیلم های ارسالی این عزیزان توسط دانش آموزان سراسر کشور مورد ارزیابی و امتیاز دهی قرارمی گیرد و از اساتیدی که حائز امتیاز مطلوب گردند، تقدیر شایسته ای به عمل خواهد آمد.

برخی از موسسات آموزشی در راستای همین توسعه عدالت آموزشی اقدام به بورسیه کردن دانش آموزان به قول شما کم برخوردار کرده اند نظر شما در این خصوص چیست؟

در نگاه اول این کار خوب به نظر می رسد اما من نمی توانم درک کنم که تعداد محدودی دانش آموز را شناسایی کنیم و رقم کوچکی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی به آنها پرداخت کنیم سپس این موضوع را در سطح کلان تبلیغ کنیم و عکس و مشخصات این دانش آموزان را در صدا و سیما، بیلبوردهای بزرگ شهری، مطبوعات، فضای مجازی و... به مردم نشان دهیم و بگوئیم که ما کمتر از 1 درصد از کل دانش آموزان را بورسیه کرده ایم.این هم سندش! از طرف دیگر حاضر نباشیم قیمت خدمات آموزشی خود، از قبیل کتاب، آزمون، کلاس کنکور، مدرسه و فیلم آموزشی را برای 100درصد دانش آموزان پائین بیاوریم! گاهی اوقات گمان می کنم هزینه تبلیغات این موضوع به مراتب بیشتر از هزینه پرداختی به این دانش آموزان می باشد هر چند که معنای بورسیه نیز چیز دیگری است. به عقیده من این ایده و اجرای آن مناسب نیست. معتقدم می بایست بااین مبالغ و خیلی بیشتر از آن زمینه ای را فراهم کرد که تمام دانش آموزان بتوانند بدون هیچ محدودیتی از خدمات آموزشی برای تحصیل به صورت رایگان و بدون سر و صدا بهره مند شوند.